محلی که سرهای شهدای کربلا دفن بود

مقبره‌ای است در دمشق که گویند سر مطهر حضرت ابا الفضل العباس، علی اکبر و حبیب بن مظاهر( علیهما السلام) در آنجا مدفون است.

باب‌الصغیر به معنای «درب کوچک» ، مقبره‌ای است در دمشق که گویند سر مطهر حضرت «ابا الفضل العباس» و «علی اکبر» علیهما السلام و «حبیب بن مظاهر» از یاران باوفای امام حسین (ع) در آنجا مدفون است. 
  «باب الصغیر» مقبره‌ای در دمشق که طبق برخی روایات، محل دفن سرهای 17 تن از شهدای کربلا و یاران با وفای حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است. 
طبق برخی روایات بعضی هم گفته‌اند که مدفن 17 سر از سرهای شهدای کربلاست. ضریحی بر آن ساخته‌اند و نام تعدادی از شهدای کربلا بر آن نقش بسته است. برخی نیز قبر «عبدالله بن جعفر» همسر حضرت زینب کبری(س) را هم آنجا می‌دانند. 
   «سید محسن امین» در صفحه 627 از جلد یک کتاب «اعیان الشیعه»، صفحه دفن سرهای آن سه بزرگوار را در آن محل پذیرفتنی می‌داند و می‌گوید: چون سرها را به شام برده، این طرف و آن طرف گرداندند و هدف یزید که اظهار پیروزی و نیز خوار کردن صاحبان آنها بود، چون این کار انجام شد، طبیعی است که همان جا دفن شده باشد و محلش محافظت شود. 
 در این مقبره همچنین ضریحی به نام «جنة الغرباء» وجود دارد که در آن نیز سر تعدادی از شهدایی که در روز عاشورا با امام حسین (ع) شهید شده‌اند، مدفون شده است.
/ 4 نظر / 91 بازدید
شادی

سلام. خدا همه شان را لعنت کند.این موضوعات قلب همه شیعیان را بدرد می اوردو منقلبش میسازد. آیا میشود به این قاتلان انسان اطلاق کرد؟؟؟

طلبه

بینِ یک مشت خس و خوار تنت را دیدم زیر یک چکمه برادر بدنت را دیدم آمدم، کاش نمی آمدم و می مردم وسط هم همه ها پر زدنت را دیدم گفتم این معرکه ها در تهِ گودال ز چیست ناگهان دست سنان پیروهت را دیدم ساربانی که به امّید زدن آمده بود در کفش آه، عقیق یمنت را دیدم بدنت روی زمین بود و تکان می خوردی سُمِ اسب و بدنت....لِه شدنت را دیدم وای از آن لحظه که دشنام به من می دادند تو نظر کردی و، من دلشکنت را دیدم رضا باقريان ------------ لعن الله علی قوم الظالمین

همه این نظر را دارند که می توان کسانی را که حسین را کشته اند یا به این کار دستور داده اند ، یا اجازه این کار را داده اند ، یا به این کار راضی شده اند را لعنت کرد . و درست آن است که یزید به قتل حسین علیه السلام راضی بود ؛ و شادی او از قتل حسین و اهانت کردن او به اهل بیت رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم از مطالبی است که به حد تواتر معنوی رسیده است ؛ اگر چه تفاصیل آن به صورت خبر واحد نقل شده است ؛ بنا بر این ما در مورد یزید سکوت نمی کنیم ؛ بلکه حتی در کافر یا مومن بودن او شک نداریم ؛ لعنت خدا بر او و یاوران و همکارانش .سلام دوست عزیز ..ممنونم از حضور گرمتون به وبم ..بهترین ها رو برایتون ارزومندم[گل][گل]

محمود

خون شد دل پاره پاره ی ما مردیم و نکرد چاره ی ما دادیم به کفر زلفش ایمان شاید که شود کفاره ی ما بندیم ز شکوه لب و لیکن خون میچکد از نظاره ی ما بااینهمه غم، نمیشود آب آه از دل سنگ خاره ی ما مرحمی مددی یا علی